Čikoš, Lukač, Ljubenković odgovaraju za vas : Popodnevna razbibriga u isčekivanju utakmice sa Češkom

Reprezentativke Srbije, Čikoš Olivera iz Zrenjaninskog ŽKK “Banata”, i saigračice Novosadske “Alimente”, Lukač Hermina i Ljubenković Kristina, mlade nade Srpskog kuglanja i igračice od kojih se očekuje da u narednim godinama budu glavne poluge na svim velikim takmičenjima, beleže sjajne rezultate i u seniorskoj konkurenciji. U pauzi isčekivanja sutrašnje veoma važne utakmice sa Češkom republikom koja će u mnogoj meri odrediti dalji tok Svetskog prvenstva, odgovarale su za Vas na pitanja koja se nisu toliko doticala aktuelnog Svetskog prvenstva.

Nastavićemo sa ovakvom formom u narednim danima, možete očekivati mišljenja ostalih seniora kao i seniorki.

Čikoš Olivera /ŽKK Banat/

1. Kako si se opredelila da treniraš ovaj izuzetno zahtevan psiho-fizički sport, jesi li imala nekog idola kao mala?
Počela sam da treniram kuglanje sa jedanaest godina i nisam u potpunosti bila svesna kompleksnosti ovog sporta. Vremenom, što sam više trenirala – više sam ga doživljala lično, zaljubila sam se u kuglanje. Kao maloj, idol mi je bila Petrović Livia, i imam privilegiju da mi je ona danas selektorka.

2. Da li je muzika važan faktor u tvom životu, da li joj pripisuješ veliki značaj? Da li imaš običaj da slušaš muziku neposredno pre neke važne utakmice?
Muzika je svakako jedan od faktora koji pozitivno utiče na mene. U utakmicama u okviru domaće Superlige, nemam naviku da je slušam pred sam nastup ali tokom Svetskih prvenstava mi je svakako neophodna. Uglavnom su to pesme meni lično drage koje mi podižu raspoloženje i unose tonus u psihu.

3. Koliko puta nedeljno treniraš, koliko ti traju treninzi, da li imas ustaljen trenažni režim… Smatraš li da je ishrana bitan faktor u kuglanju?
Uglavnom dva do tri puta nedeljno u kuglani dok se van nje bavim drugim sportskim aktivnostima. Trudim se da mi svaki dan bude ispunjen nekim kretanjem. Smatram da je ishrana svakako bitna i da je svaki pojedinac prilagođava sebi i svojim potrebama.

4. Najblistaviji trenutak tvoje dosadašnje sportske karijere, trenutak koji nikada neće izbledeti i ostaće zauvek na posebnom mestu u tvom srcu?
Za mene je svakako to trenutak sa ekipnog juniorskog prvenstva u Rumuniji u Klužu, 2018. godine kada sam osvojila svoju prvu pojedinačnu medalju, bronzu u sprint disciplini. Takođe, tu i ekipna medalja koju smo osvojile a bila je toliko isčekivana.

Lukač Hermina /Alimenta/

Kuglanje sam počela da treniram kao dete, roditelji su bili ti koji su me prvi put odveli na kuglanu i od prvog treninga – zavolela sam ovaj sport “na prvu kuglu”.

Muzika ne igra jako veliku ulogu u toku moje pripreme za nastup.

Nedeljno dva puta idem na kuglanje, a pored toga zimi idem u teretanu. Kada dođe lepo vreme, vozim rolere i trčim u prirodi. Ishrana je svakako jedan od bitnijih faktora svakog sportista koji teži ka vrhunskim rezultatima i profesionalizmu.

Najlepše uspomene imam sa Svetskog prvenstva iz 2015 godine, gde sam uzela dve zlatne medalje (pojedinačno i u miksu sa Antić Markom) pored toga sam u kombinaciji bila druga i ekipno smo uzele drugo mesto.

Ljubenković Kristina /Alimenta/

Kada sam imala 10 godina tata me je prvi put odveo u kuglanu. Dolazila sam čisto iz zabave dok nisam počela da idem na kuglaške kampove koji su bili organizovani za decu. Tada je sve počelo da postaje ozbiljnije. Idola iskreno nikada nisam imala.

2. Da li sada, kao odrasla osoba imaš nekog sportskog uzora, atletu na koju želiš da se ugledaš, kako po rezultatima tako i po osobnosti koji taj sportista poseduje? Zašto baš on/ona?
Jasmina Anđelković, naša najbolja kuglašica i pre svega najveći borac kojeg poznajem. Naravno da joj se divim zbog rezultata, zbog Svetskog rekorda koji je postavila prosle godine u Klužu i mnogih medalja, zbog njenog neverovatnog talenta, ali pre svega mi je uzor kao osoba. Hrabrost, istrajnost i borbenost je ono sto me svakodnevno oduševljava kod nje i što me podstiče da i ja sama napredujem.

Treniram dva ili tri puta tokom nedelje. Treninzi mi traju sat vremena, a nekad dva sata ili više. Smatram da hrana utiče na razvoj sportista u svim sportovima, ali bez mnogo fizickog rada i truda, smatram da to nije od nekog presudnog značaja.

Iskreno sad ne bih mogla da se setim nijednog tako velikog trenutka. Osvajala sam dosta medalja na Svetskim prvenstvima i kupovima, ali sve te medalje i uspesi su mi podjednako dragi. Nemam nijedan momenat koji bih mogla posebno odvojiti.

Autorska Prava

Tekst i fotografije objavljene u ovom članku, su vlasništvo kuglaškog saveza Srbije. Korišćenje sadržaja bez prethodne usmene ili pismene saglasnosti saveza je STROGO ZABRANJENO.

Autor Teksta:
Vraneš Milan /PR Reprezentacije/